Периодично чуваме, че дължим всичко на родителите си. Дължим им, че са ни родили, и ще им бъдем задължени завинаги до края на живота си.
Какво точно дължим на родителите си, темата коментира в ефира на предаването “Семейно парти” психологът Христина Краева:
“В семейната система действат основни закони, които важат и на вселенско ниво. Всяка система има йерархия. Отгоре са родителите, отдолу са децата. Всеки член от семейството трябва да знае своето място и само ако всички членове са на съответното място тя може да работи хармонично. Друга важна идея е тази за взаимно уважение. Трябва да има и равновесие между даване и получаване, между родители и между деца. В едно семействo трябва да се търси баланс. Според тези закони в психологията, а и според мен, децата са морално и духовно задължени да върнат жеста на своите родители. Така ще се запази балансът и в семейството, и в живота. Децата са отговорни да върнат жеста. Един родител живее за своите деца. Цял живот е давал, подкрепял. Логично е да очаква да получи поне малко от това, което е дал. Всичко това е пак в името на баланса.“
Идеята за дълг към семейството е обусловена и от народопсихологията на българския народ.
“Българинът с всякакви усилия се стреми максимално да бъде полезен на своето дете и да придвижи поколението и неговите деца максимално напред. Много е грижовен българинът. В другите страни на запад е малко по-различно. Там битува идеята, че децата се отглеждат до определено време и ги пускат след това да се оправят сами в живота. Там обаче не се очаква такова връщане и такова внимание към родителите”, посочва още психологът Христина Краева.