Емоционалният срив обикновено настъпва заради големите очаквания, които имаме, и разочарованието от това, че нещата не се случват по желания начин. “Възможно е следпразничната депресия да се появи след 1 януари в резултат на емоционалните разочарования, случили се през предходните месеци, както и заради стреса и изтощението от подготовката за празниците”.
Става дума за психосоматично състояние. “Това, което чувстваме и преживяваме, дава отражение върху тялото и физиката ни”. Когато симптомите са по-тежки, следпразничната депресия наподобява клиничната. “Отличават я продължителността – тя трае от няколко дни до 1-2 седмици, както и възможността да бъде облекчена по различни начини”.
Според статистика, според която поне 35% са потиснати след новогодишната нощ, а всеки втори е изпитвал поне веднъж в живота си такъв тип депресия. “Нюйоркският психиатър Марк Сичъл я обявява и се фокусира върху синдрома на детската представа – хората очакват събитията и развръзките, които изпитват в предишни периоди от живота си, да бъдат именно такива, каквито са си ги представяли преди години – наивни, романтични. Несъответствието между това, което е било, и това, което е сега, създава чувството за безвъзвратна загуба. Според Сичъл не е хубаво да гледаме на празниците като повторение на епизод от детството.
Симптомите
Симптомите на следпразничната депресия са липса на настроение, апатия, меланхолия, тъга, изнервеност. “Засягат се и мислите и поведението. Преобладават негативните мисли, а за изпълнението на елементарни задачи са ни нужни неимоверни усилия”. Това меланхолично състояние може да ни докара главоболие, безсъние или пък повишена нужда от сън, липса на апетит, намалена концентрация и интерес към неща, които обичайно ни доставят удоволствие
Причините
Причините за следпразничната депресия са няколко групи.
Първо, това са психологически причини като скорошна загуба на близък човек или раздяла с партньора, тъй като спомените засилват чувството на липса и самота.
На второ място, стоят семейните причини и невъзможността да бъдем с някой от членовете на фамилията ни. Възможно е следпразничната депресия да ни обхване и заради финансови причини – ограничения в семейния бюджет, за кратко сме похарчили доста за подаръци и празнична трапеза и украса.
Има обаче и физически причини. “През зимата имунната ни система рязко отслабва. Има изтощение и стрес заради енергията и времето, отделени за чистене, готвене, пазаруване, посрещане на гости. Освен това често по празниците качваме някой и друг килограм, което също ни депресира доста, особено ако се опитваме да отслабнем. Повишената консумация на сладкиши по празниците също предизвиква чувство за умора и тежест.
Как да се справим със следпразничната депресия?
За да се справим с това състояние, трябва да си създадем реални очаквания за новата година и да си поставим изпълними цели .
- Не поемайте ангажименти, които ще ни натоварят извънредно.
- Направете списък с приоритетите си, като отделим важните от маловажните неща и преценим кое сме в състояние да свършим и кое не.
- Не изразходвайте енергията си само за едни ден или празник, а разпределете силите си за цялата година – по малко за всеки ден и празник.
- Живейте и се наслаждавайте на настоящето!
- Важно е да сме оптимисти за бъдещето си, а не да се натъжаваме сами, като сравняваме днешния ден с добрите стари времена. Ако живеете сами, потърсете контакт с други хора и не изпадайте в изолация и самота.
- Не злоупотребявайте с алкохола, защото той задълбочава депресията. Опитайте нещо ново и различно!
- Откраднете малко време и да се погрижим за себе си.
- Трябва да следим колко харчим, за да не ни докарат депресия големите сметки по празниците.
- Що се отнася до работата, през новата година трябва да постигнем баланс между служебните задължения и почивката, за да се чувстваме добре.
- Трябва да коригираме и храненето си – да похапваме повече плодове и зеленчуци, както и богати на омега-3 и 6 мастни киселини храни.
“Важно е стъпка по стъпка да гоним първо малките цели и после да преследваме големите. Хората, които си поставят цели, по-рядко изпадат в депресивни състояния”.
Не трябва да се правят дългосрочни планове за бъдещето, а да се приложи мисленето за “тук и сега”. А ако проявим съобразителност, празниците и ваканциите ще ни носят зареждане и положителни емоции, а не депресия.
От моето интервю в Plovdiv Week