Тъй като все повече деца и ученици пушат, това вече не е проблем, който засяга само възрастните. Днес е Световният ден без тютюнопушене и се надяваме, че ще се присъедините към нас, за да превърнем този ден в нещо, което хората ще помнят дълго.
„Човек е свързан с тютюна от хиляди години. Ако в миналото пушенето е служело като средство за удоволствие, то днес масово се използва от децата като средство за себеутвърждаване. Този порок създава една изкривена представа на младия човек за себе си, че пушейки е готин, бунтар“, казва психологът Христина Краева – Стоянова.
Родителските реакции често са предвидими: сериозен разговор, скандал, бой, наказание, санкции. И самообвинението – защо на нас?
„ Агресивният подход никога не е давал добър ефект, особено сред подрастващите. Има начини, които биха помогнали да предпазим децата до времето на запалване на първата цигара. На първо място родителите трябва да са информирани какво прави детето. Да са наблюдателни, да са по-скоро приятели на детето. Най-мощното, според мен, е силата на личния пример и какво родителите показват като модел. Важно е и сред какви деца се движи детето“, съветва още психологът.
Разговорите по тази тема с тийнейджър обикновено са трудни. Понякога е добре да се потърси помощ, разговор с психолог или близък роднина, допълва още специалиста.